D66/CDA: Niet wachten met verbeteren bereikbaarheid Statia en Saba

Den Haag – De Tweede Kamerleden Heera Dijk (D66) en Tijs van den Brink (CDA) willen niet dat het kabinet nog langer wacht de bereikbaarheid van Sint Eustatius en Saba te verbeteren en dat tegen betaalbare ticketprijzen.

Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat lijkt – na daarover herhaaldelijk te zijn geadviseerd – tot het besef gekomen dat d eilanden alleen geholpen zijn om de vliegverbinding met Sint Maarten in de vorm van openbaar vervoer (Public Service Obligation) te organiseren.

Dat het besluit en de financiering worden doorgeschoven naar een nieuwe regering is voor Dijk en Van den Brink aanleiding via schriftelijke vragen aan te dringen op een tijdelijke regeling.

1. Deelt u de analyse uit het SEO-rapport ‘Impact PSO Bovenwindse Eilanden’ dat de luchtverbindingen tussen Sint Maarten en Saba en Sint Eustatius een essentiële publieke functie vervullen en niet functioneren als een reguliere markt, mede gezien het ontbreken van reële alternatieven voor inwoners en ondernemers?
2. Welke uitgangspunten hanteert de minister bij het borgen van vitale eilandverbindingen binnen Nederland, en kan de minister toelichten hoe deze uitgangspunten worden toegepast bij de bereikbaarheid van de Waddeneilanden?
3. Welke beleidsinstrumenten zet het Rijk in om vitale eilandverbindingen binnen Europees Nederland te borgen, en in hoeverre zijn deze instrumenten toepasbaar op de situatie van Saba en Sint Eustatius, gelet op de schaal en marktstructuur van deze eilanden?
4. Gegeven dat uit eerdere stukken blijkt dat de wetswijziging van de Luchtvaartwet BES en de implementatie van een Public Service Obligation (PSO) naar verwachting circa twee jaar in beslag nemen, hoe wordt in de tussenliggende periode de bereikbaarheid van Saba en Sint Eustatius geborgd?
5. Acht u het verantwoord dat gedurende deze tussenperiode niet alleen de toegang tot essentiële voorzieningen zoals medische zorg, onderwijs en werk, maar ook het economisch en toeristisch draagvlak van Saba en Sint Eustatius onder druk staan, terwijl bereikbaarheid hiervoor een randvoorwaarde is?
6. Welke tijdelijke maatregelen acht u juridisch en beleidsmatig mogelijk om de beschikbaarheid en continuïteit van de luchtverbindingen met Saba en Sint Eustatius als publieke dienst te waarborgen in afwachting van de invoering van de PSO?
7. Bent u bereid om, samen met de openbare lichamen Saba en Sint Eustatius, actief te verkennen welke mogelijkheden er zijn deze verbindingen in de tussenliggende periode tijdelijk te borgen via afspraken gericht op beschikbaarheid en exploitatie, zonder het subsidiëren van individuele reizen?
8. Hoe borgt u dat de bereikbaarheid van Saba en Sint Eustatius in deze tussenperiode niet afhankelijk wordt van individuele draagkracht, maar als collectieve basisvoorziening kan blijven functioneren?
9. Welke concrete scenario’s voor tijdelijke borging van de bereikbaarheid van Saba en Sint Eustatius worden momenteel verkend, en op welke termijn kan de Kamer hierover worden geïnformeerd?

error: Deze inhoud mag niet gekopieerd worden.