Den Haag – Bonaire moet miljoenen aan subsidies die het eiland uit ‘Den Haag’ heeft ontvangen mogelijk terugbetalen. Daarvoor waarschuwt het College financieel toezicht dat het Bestuurscollege er al vaker op heeft gewezen dat het te veel geld – inmiddels tegen de honderd miljoen dollar – ongebruikt op de plank laat liggen.
“Het Cft is bezorgd over het groot aantal bijzondere uitkeringen waarvan de termijn is verlopen, geld dat teruggevorderd kan worden en zo niet ten goede komt aan de inwoners van Bonaire”, is de verontrustende boodschap die de toezichthouder aan het eilandbestuur heeft overgebracht. Dat gebeurde tijdens een presentatie aan het Bestuurscolleges en eilandsraden van een analyse van de uitvoeringskracht van de openbare lichamen. De uitvoeringskracht van Bonaire schiet op bijna alle terreinen tekort, constateert het Cft.
Daardoor blijven niet alleen bijzondere uitkeringen onbenut, maar lopen ook bestemmingsreserves ongewenst sterk op. “Bonaire moet topprioriteit maken van stabiel bestuur en versterking van de uitvoeringskracht in de hele organisatie”, benadrukt het Cft, dat wel als verzachtende omstandigheid opmerkt dat het voor het ambtelijk apparaat niet meevalt de sterke bevolkingsgroei bij te houden. Maar dat pleit de eilandbestuurders niet vrij:
“Uitvoeringskracht is meer dan alleen capaciteit. Het vergt ook stabiel bestuur en duidelijke besluitvormingsprocessen. Ook is het van belang dat het financieel beheer op orde is zodat het bestuur tijdig kan bijsturen. Focus op datgene wat moet en doe dat goed!, anders zijn uiteindelijk de inwoners van Bonaire de dupe”, heeft het Bestuurscollege van het Cft te horen gekregen. Sint Eustatius en Saba presteren aanmerkelijk beter dan Bonaire, zo blijkt uit de onderstaande beoordelingen van het Cft.
Statia en Saba presteren beter
Sint Eustatius goed op weg naar ‘in controle’
De uitvoeringskracht van Sint Eustatius komt zichtbaar op gang. Het Cft constateert dat Sint Eustatius het afgelopen jaar grote stappen heeft gezet in het verbeteren van het financieel beheer. Een belangrijke mijlpaal is dat Sint Eustatius over de jaarrekening 2024 voor het eerst een goedkeurende verklaring van de accountant heeft ontvangen. Daarnaast gaat Sint Eustatius behoedzaam om met bestemmingsreserves. Aanhoudende inzet en brede steun bij alle gelederen blijft nodig want het herstel is nog broos en de bezetting van het ambtelijk apparaat is door veel openstaande vacatures kwetsbaar. De boodschap van het Cft aan Sint Eustatius is dan ook “Zet de ingeslagen weg naar ‘in control’ zijn voort”.
Saba: waar een klein eiland groot in kan zijn
De uitvoeringskracht van Saba is grotendeels op orde. Er is sprake van continuïteit van kwaliteit op sleutelposities, van solide begrotingsdiscipline en herhaalde goedkeurende accountantsverklaringen bij de jaarrekeningen. Het kleinste BES-eiland blijft vooralsnog het beste presteren. Centrale boodschap van het Cft aan Saba is dan ook: “Keep up the good work!”
