Fotograaf: Greenpeace Nederland

Klimaatzaak Bonaire van start

The government is violating human rights by failing to provide adequate protection against the impacts of climate change. Bonaire is one of the Dutch municipalities most severely affected by the climate crisis. Through the court, they are demanding that the government reduce CO₂ emissions to net zero by 2040 and present concrete plans to protect Bonaire. Inwoners van Bonaire en Greenpeace Nederland staan tegenover de Nederlandse Staat in rechtbank Den Haag om rechtvaardig klimaatbeleid te eisen. De overheid schendt mensenrechten door onvoldoende bescherming te bieden tegen de gevolgen van klimaatverandering. Bonaire is een van de Nederlandse gemeenten die het hardst wordt geraakt door de klimaatcrisis. Via de rechter eisen ze dat de overheid de CO2-uitstoot uiterlijk in 2040 naar nul brengt én met concrete plannen komt om Bonaire te beschermen.

Den Haag – Inwoners van Bonaire en Greenpeace Nederland staan vandaag tegenover de Nederlandse Staat in rechtbank Den Haag om “rechtvaardig klimaatbeleid” te eisen.

De eisers stellen dat de overheid mensenrechten schendt door onvoldoende bescherming te bieden tegen de gevolgen van klimaatverandering. Bonaire is een van de Nederlandse gemeenten die het hardst wordt geraakt door de klimaatcrisis. Via de rechter eisen ze dat de overheid met concrete plannen komt om Bonaire te beschermen en de CO2-uitstoot uiterlijk in 2040 naar nul brengt.

Bonaire ervaart nu al de gevolgen van de klimaatcrisis. Judmar Emerenciana, eiser Klimaatzaak Bonaire: “Ik kijk ernaar uit om in de rechtbank te staan, tegenover een overheid die jarenlang heeft weggekeken. Als taxichauffeur en tourguide rijd ik veel over het eiland en merk daarbij al de gevolgen van de klimaatcrisis. Door hevige regenval en overstromingen lopen straten onder en zijn wegen soms onbegaanbaar. Ik maak me zorgen over de zuidkant van het eiland, waar onze slavenhutjes en zoutpannen zijn. Als dit deel onder water komt te staan, gaat dit belangrijke cultureel-historisch erfgoed verloren. Daarmee wordt een deel van onze geschiedenis uitgewist, die ik dan ook niet meer aan mensen kan laten zien. Ik sta hier niet alleen voor mezelf, maar voor iedereen op Bonaire. Met deze rechtszaak zeggen we: genoeg is genoeg – wij eisen bescherming.”

Het klimaatbeleid van de Nederlandse regering richt zich (inclusief financiering) geheel op Europees Nederland. De rechtbank in Den Haag heeft twee dagen uitgetrokken voor de behandeling van de eis. De uitspraak wordt niet eerder dan eind dit jaar verwacht.

Foto’s Greenpeace
error: Deze inhoud mag niet gekopieerd worden.