COMMENTAAR – Uit de weg geruimd

Door René Zwart

Het is een krachtig teken van goed bestuur als bestuurders die niet functioneren naar huis worden gestuurd. Je ziet het zelden in het Koninkrijk, maar op Bonaire, een bijzondere gemeente van Nederland, gebeurt het omgekeerde: twee gedeputeerden zijn gedwongen op te stappen omdat zij hun werk juist goed deden.

De politiek ongebonden Anjelica Cicilia en Nina den Heyer werden in oktober 2023 aangezocht als ‘vakgedeputeerden’ nadat het toenmalige UPB-MPB-college door een zorgvuldig voorbereide coup ten val was gebracht: PDB-leider Clark Abraham wist Eilandsraadslid Cyrill Vrolijk met een heimelijke verhoging van de fractievergoeding te verleiden zijn partij (MPB) de rug toe te keren om vervolgens als ‘onafhankelijk’ eilandsraadslid de PDB terug aan de macht te brengen, mede steunend op een andere (al eerder overgelopen) éénpitter, de niet door een moreel kompas gehinderde Daisy Coffie (M21).

De nieuwe coalitie beloofde transparantie en integer bestuur. Verrassend en tegelijkertijd verfrissend was de keuze twee gedeputeerden op basis van hun bewezen kwaliteiten aan te stellen. Waarmee gebroken werd met de traditie van het verderfelijke fenomeen van politieke benoemingen, waarbij competenties geen of hooguit nauwelijks een rol spelen. Een bijkomende gedachte is ongetwijfeld geweest dat de derde gedeputeerde, Abraham, zijn eigen politieke agenda kan uitleven, terwijl Cicilia en Den Heyer zich focusten op hun portefeuilles.

Van collegiale samenwerking is nooit sprake geweest. Abraham begaf zich geregeld op het werkterrein van met name dat van Cicilia. Bovendien hadden de vakgedeputeerden bij hun pogingen zaken gedaan te krijgen bij onder meer ministeries in toenemende mate last van de confronterende bestuursstijl van de autocratisch ingestelde Abraham. Het kan niet anders dan dat dit binnen het bestuurskantoor tot fricties heeft geleid. Temeer daar Cicilia en Den Heyer ook nog eens niet bereid bleken zich voor politieke karretjes van de coalitiepartijen te laten spannen.

Enkele weken geleden moet Abraham benaderd zijn door Coffie. Die eiste een eigen gedeputeerde te mogen aanstellen en dreigde haar steun aan de coalitie in te trekken als zij haar zin niet zou krijgen. Op het moment dat Abraham Cicilia en Den Heyer – afgelopen vrijdag – verzocht hun ontslag in te dienen, was achter de schermen al bekonkeld door wie ze worden opgevolgd.

Dat bevestigt de indruk dat voor de coalitie het najagen van persoonlijke en/of politieke belangen zwaarder weegt dan het dienen van het algemeen belang. De twee bij het grof vuil gezette gedeputeerden waren kennelijk een sta in de weg. Aangenomen mag worden dat hun in de coulissen klaarstaande opvolgers zijn geselecteerd vanwege hun volgzaamheid te doen en te laten wat het machtsbeluste koppel Abraham/Coffie verlangt.

In de Bonairiaanse gemeenschap is geschokt gereageerd op de ogenschijnlijk plotselinge aftocht van Cicilia en Den Heyer. Begrijpelijk, want het laat zich moeilijk begrijpen dat zij het veld moeten ruimen louter en alleen omdat zij hun taken naar eer en geweten uitvoerden. Zoals het ook voor velen onverteerbaar zal voelen dat de gedeputeerde die in anderhalf jaar niets voor elkaar heeft gekregen anders dan met alles en iedereen ruzie maken mag blijven.

error: Deze inhoud mag niet gekopieerd worden.