Den Haag – De VVD wil dat in de nieuwe regeerperiode het Statuut wordt opengebroken om het de Caribische eilanden makkelijker te maken het Koninkrijk te verlaten. Dat blijkt uit het dit weekend gepubliceerde verkiezingsprogramma ‘Sterker uit de storm’ dat zo’n tweehonderd woorden wijdt aan de Cariben.
“Zelfbeschikking: In het Statuut voor het Koninkrijk wordt een expliciete bepaling opgenomen dat, naast Aruba, ook Curaçao en Sint Maarten kunnen verklaren dat ze onafhankelijk willen worden. Ook Bonaire, Sint Eustatius en Saba kunnen aangeven onafhankelijk te willen worden”, stoffen de liberalen in het hoofdstukje ‘Goed bestuur in Caribische delen Koninkrijk’ een oude wens af.
In 2019 presenteerde toenmalig Tweede Kamerlid André Bosman een initiatiefwetsvoorstel om de het voor de eilanden mogelijk te maken eenzijdig te besluiten uit het Koninkrijk te stappen en de voorwaarde eerst een referendum te houden te schrappen. Na het vertrek van Bosman hebben meerdere VVD-Kamerleden het voorstel onder hun hoede genomen, maar dat heeft niet geleid tot enige beweging.
Ten aanzien van Bonaire, Sint Eustatius en Saba wordt in het verkiezingsprogramma gepleit voor het “verstevigen van de aanpak van corruptie en vriendjespolitiek”. Voorts wil de VVD dat er “ter verbetering van het bestuur en het financieel beheer” snel werk wordt gemaakt van de vernieuwing van de WolBES en FinBES.
Wat de landen betreft: “Samen met Aruba, Curaçao en Sint Maarten werken we aan goed en integer bestuur, financieel solide beleid, de aanpak van corruptie, het duurzaam versterken van de economieën en het onderwijs. Om het financieel beheer te verbeteren moeten er goede afspraken met deze eilanden worden gemaakt.”
De liberalen noemen de verdediging van het Caribische deel van het Koninkrijk belangrijk. “De eilanden hebben een strategische ligging die past bij onze ambitie om op meerdere plekken in de wereld actief te zijn. We handhaven daarom een geloofwaardige militaire aanwezigheid om onze belangen te beschermen en ongewenste migratiestromen en drugshandel vanaf het Zuid-Amerikaanse continent te controleren.”
Het verkiezingsprogramma herhaalt wat in het regeerprogramma van het huidige kabinet staat: “De relatie met het Caribische deel van het Koninkrijk zien we als waardevol.”
