Bonaire

Cft-voorzitter Lidewijde Ongering.

Cft herhaalt: Belastinginning door OLB “onwenselijk”

Bonaire – Het College financieel toezicht heeft het Bestuurscollege nogmaals en dit keer nog indringender afgeraden de inning van lokale belastingen en heffingen weer in eigen hand te nemen. Sterker nog, het Cft adviseert ook de invordering van erfpacht uit te besteden aan de Belastingdienst Caribisch Nederland (BCN).

“Tijdens eerdere bijeenkomsten heeft het Cft zijn zorgen geuit bij het voornemen van het OLB om de belastinginning van BCN over te nemen. Daarom heeft het Cft dit punt ook nu weer ter sprake gebracht”, staat te lezen in een verslag van een gesprek dat het Bestuurscollege twee weken geleden met Cft-voorzitter Lidewijde Ongering heeft gevoerd.

De reactie van gedeputeerde van Financiën Clark Abraham dat “er tot op heden geen besluit genomen is ten aanzien van het overnemen van de inning van BCN” heeft het Cft niet geheel kunnen geruststellen, getuige het gespreksverslag: “Het Cft onderstreept dat het voorlopig onwenselijk is om tot dit besluit over te gaan.”

Uit het verslag blijkt voorts dat het Cft er bij het eilandbestuur juist voor pleit meer eilandelijke activiteiten over te hevelen naar BCN. Het gaat daarbij om het innen van erfpacht “waaronder circa 30 miljoen dollar aan moeilijk inbare vorderingen.” Het verslag vermeldt niet of het BC daarvoor openstaat. Dat heeft overigens wel toegezegd de kwaliteit te verbeteren van de gegevens die het OLB ten behoeve van de inning van lokale heffingen aan BCN overdraagt.

Een van de eerste daden van het huidige BC na zijn aantreden was het besluit de inning van lokale belastingen en heffingen weg te halen bij BCN. Daarbij werd als ingangsdatum 1 januari 2025 genoemd. In een recent gepubliceerde uitvoeringsrapportage herhaalde gedeputeerde Abraham zijn ambitie de samenwerking met BCN te beëindigen. Kort na 2010 besloot het toenmalige eilandbestuur de inning bij BCN onder te brengen omdat door het gebrekkig functioneren van de eigen organisatie jaarlijks miljoenen aan inkomsten werden misgelopen.

In het gesprek heeft Ongering ook haar zorgen uitgesproken over “de budgettaire gevolgen van de financiële staat van Selibon in combinatie met het herstellen van de ontstane situatie bij Lagun.” De Cft-voorzitter heeft het BC verzocht het Cft te informeren op “welke wijze het OLB de budgettaire uitdagingen die hiermee gemoeid gaan, gaat oppakken.”

error: Deze inhoud mag niet gekopieerd worden.