In de zondagse estafette-rubriek ‘Bericht uit…’ belichten columnisten uit de Caribische delen van het Koninkrijk bij toerbeurt de kanten van hun eiland waarvan zij vinden dat die de aandacht van alle koninkrijksburgers verdienen. Vandaag komt het bericht uit Curaçao.
Betaalsystemen
Door Raquel Weisz
Zo’n twintig jaar geleden was er nauwelijks sprake van lokaal ondernemerschap. Uiteraard waren er toen wel al mensen die bijvoorbeeld thuis taarten en pastechi’s maakten en verkochten. Of auto’s repareerden ‘onder de boom’. Maar in deze voorbeelden was vaker meer sprake van informele verkoop van producten en diensten. Vandaag de dag floreert het lokale ondernemerschap op Curaçao. Hotels, koffietentjes, handgemaakte producten, schoonmaakbedrijven, IT-bedrijven, marketing bedrijven en zo kan ik wel doorgaan.
Curaçao is de laatste jaren goed bezig om de mogelijkheden van de export van producten en diensten te promoten onder lokale ondernemers. Er worden seminars georganiseerd en er wordt geprobeerd om de export te faciliteren. Een hele goede ontwikkeling en het biedt kansen voor een land dat grotendeels importeert.
Het is dan ook onbegrijpelijk dat voor wat betreft het gebruik van internationale betaalsystemen de situatie op Curaçao nog steeds te wensen overlaat. Hierin wordt helemaal niet gefaciliteerd om dit mogelijk te maken. Een dikke onvoldoende. En wij, als ondernemers, worden hier de dupe van. Neem bijvoorbeeld Paypal, wereldwijd geaccepteerd voor het doen en ontvangen van betalingen. Wij kunnen hier wel betalingen verrichten via Paypal, maar geen betalingen ontvangen, gekoppeld aan onze lokale bankrekening, zodat we de ontvangen gelden ook kunnen gebruiken.
In deze moderne wereld is dat absurd en maakt het ons leven als ondernemers, die ook met het buitenland zaken doen, onnodig moeilijk. Uiteraard zijn er ondertussen verschillende workarounds, die worden toegepast. Maar dat zou anno 2025 toch niet het geval moeten zijn?
Ligt het aan de ontbrekende lokale wetgeving, zoals door een betaalsysteem aangegeven? Ligt het aan de banken? Of aan de Centrale bank? Het wordt allemaal genoemd. Ondanks de vele klachten, blijft het stil en verandert er ondertussen helemaal niets. Feit is wel dat dit al jaren speelt en wij dus continue achter de feiten aanlopen. Waar de bottlenecks ook liggen, hier moet hoe dan ook nu echt een oplossing voor komen.
Het lijkt niet door te dringen, dat wij als ondernemers hierdoor achtergesteld zijn, worden benadeeld en onnodig op extra kosten worden gejaagd. Wise, Payoneer, Stripe. Noem het maar op en wij kunnen er als ondernemer niks -meer- mee op Curaçao. Of dan hoor je dat het in het verleden wel kon, maar plotseling worden we geweigerd. En is de mogelijkheid om je als nieuwe lokale ondernemer aan te melden opgeheven. Heel triest. Het klinkt daarnaast ook nog eens verschrikkelijk klungelig als je weer aan een buitenlandse klant moet uitleggen dat wij geen gebruik kunnen maken van systemen, die wereldwijd worden geaccepteerd.
Wat dan wel weer een leuke lokale ontwikkeling is, is dat wij tegenwoordig onze eigen lokale Tikkie app hebben, Sentoo. Een aantal banken hebben zich aangesloten. Maar goed, als je dan hoort dat niet alle banken zich willen aansluiten, dan vraag ik me toch echt af waar we mee bezig zijn.
Uiteindelijk leidt dit protectionistische beleid tot niets en blijven we zo altijd achter de feiten aanlopen. Het is leuk dat er zoveel tijd, geld en energie wordt gestoken in het bevorderen en stimuleren van lokale ondernemers, om actief hun producten en diensten te exporteren. Maar als wij tegelijkertijd niet worden gefaciliteerd, om ook op andere wijzen betalingen te kunnen ontvangen, of zelfs hierin worden tegengewerkt, hoe blij moeten we dan echt zijn met dit soort initiatieven?
