
In de bioscoopfilm WOW! speelt de natuur van de zes eilanden in het Caribische deel van het Koninkrijk de hoofdrol. De opnamen zijn in volle gang, maar WOW! is veel meer dan een film. Mede-initiatiefnemer Bianca Peters vertelt er in de aanloop naar de première meer over.
Door Bianca Peters
WOW! Ambassadeurs
“Het is voor mij een grote eer om deel te nemen aan deze meeting, omringd door mensen die stuk voor stuk experts zijn op hun eigen vakgebied en die met liefde voor de natuur hun tijd vrijwillig inzetten als ambassadeur voor WOW!” De woorden raken me recht in het hart. Ze verwoorden precies wat ik voel op dat moment. Ik slik en probeer de brok in mijn keel weg te werken. Met een glimlach vraag ik de volgende ambassadeur zichzelf voor te stellen.
We zitten in de eerste online ambassadeursmeeting van WOW! Sommigen dragen dikke truien, met de lichten al aan in de kamer. Anderen zitten in hun t-shirt tijdens hun lunchpauze. Want ja, WOW! heeft inmiddels meer dan vijftig ambassadeurs verspreid over de zes Caribische eilanden en Nederland! Mensen van alle leeftijden en achtergronden die besloten hebben hun vrije tijd in te zetten voor WOW! Studenten, net afgestudeerden, docenten, medewerkers van natuurparken, schrijvers, directeuren, professoren, mensen uit de cultuursector, duikers, fotografen – allemaal gedreven door één gedeelde passie: de natuur.
Elk van hen wil het verhaal van WOW! delen. Een verhaal van verwondering, bewondering en bewustwording over de unieke natuur van de eilanden in het Koninkrijk der Nederlanden. De ambassadeurs dragen die boodschap op hun eigen manier uit. De een door verhalen te delen op sociale media, de ander door lessen te geven op scholen, mee te werken aan lokale evenementen, nieuwe partners te vinden of jongeren te inspireren om zelf in actie te komen voor de natuur.
Omdat dit de eerste bijeenkomst is, brengen we iedereen op één lijn. Waar staan we nu met WOW!, wat is onze visie, en vooral: waar werken we gezamenlijk naartoe? We bespreken de spannende periode die voor ons ligt. In mei gaan we op Aruba, Curaçao en Bonaire filmen voor de documentaires en de film. Tegelijkertijd brengen we daar het WOW-ies project tot leven, net zoals we dat eerder op de bovenwindse eilanden hebben gedaan (lees hierover meer in mijn vorige column).
In juni starten we ook met een bijzondere veiling. Hiermee slaan we 2 vliegen in 1 klap; Enerzijds geven we lokale kunstenaars de kans om hun werk – geïnspireerd door de natuur en WOW! – onder de aandacht te brengen bij een internationaal publiek. Anderzijds hopen we met de opbrengst extra fondsen voor onze projecten binnen te kunnen halen.
De groep reageert enthousiast en komt zelf ook met nieuwe ideeën. Zo stelt een van de ambassadeurs, #1 internationaal bestsellerauteur Charlotte Doornhein, een uniek exemplaar van een van haar boeken beschikbaar voor de veiling. Het tweetalige kinderboek “De roep van de shoco/E grito di e shoco” schreef ze ruim tien jaar geleden. Het verhaal roept kinderen op de natuur te beschermen, met in het bijzonder aandacht voor de shoco, de endemische uil van Aruba. Het boek was het Arubaanse Kinderboekenweekgeschenk van 2014 en is al een tijdje niet meer verkrijgbaar – een prachtig exemplaar dus voor een echte verzamelaar!

Nadina Galle, een andere ambassadeur, vertelt dat er van 25 tot 28 april voor het eerst een City Nature Challenge plaatsvindt op Curaçao. Tijdens dit evenement kunnen mensen via de app Inaturalist foto’s maken van planten, dieren en andere organismen. Die beelden worden toegevoegd aan een gezamenlijke databank die wetenschappers ondersteunt bij het monitoren van veranderingen in de natuur. “Hoe mooi zou het zijn als WOW! hier de komende jaren ook bij betrokken wordt, zodat we elkaar kunnen versterken?” vraagt ze enthousiast.
We sluiten de sessie ‘in high spirits’ af en spreken af om op gezette tijden opnieuw bijeen te komen. Zo blijven we op de hoogte van elkaars projecten en kunnen we samen bouwen aan de verdere groei van WOW!
Na afloop krijg ik verschillende berichtjes en telefoontjes van mensen die me willen laten weten hoe bijzonder ze het vonden om met zo’n diverse groep in één sessie te zitten. Iedereen voelde dezelfde positieve energie. Het geeft me kippenvel en eerlijk gezegd maakt het me ook wel een beetje zenuwachtig. Er is geen weg meer terug, en ik weet niet altijd of ik het goed doe. Maar gelukkig hebben we een fantastische groep mensen die vanuit gedeelde waarden geloven in wat we met WOW! aan het opbouwen zijn.
Bij twijfel over de voortgang weet ik zeker dat we het antwoord zullen vinden temidden van al deze bijzondere mensen. Mijn levensmotto is Droom, Durf, Doe en Deel, en voor WOW! is het nu tijd voor die laatste stap: delen. En ik ben er klaar voor!
Wil je ook ambassadeur worden voor WOW!? Stuur een mailtje naar nathalie@wowthenaturefilm.com en sluit je aan bij deze bijzondere beweging!
