Door Joris Nanne
Op 2 april kondigde president Donald Trump van de Verenigde Staten importtarieven af voor veruit de meeste landen in de wereld. De tarieven bedragen minimaal 10 procent, en lopen in sommige gevallen op tot ruim 50 procent. Aruba, Curaçao en Sint Maarten hebben alle drie het minimale tarief van 10 procent opgelegd gekregen. Maar wat gaan de landen hier van merken?
De reden dat de regering Trump relatief ‘lage’ tarieven heeft opgelegd aan Aruba, Curaçao en Sint Maarten is vermoedelijk dat de handelsbalans sterk in het voordeel is van de Verenigde Staten: alle drie de eilanden importeren fors meer uit de VS dan ze ernaar exporteren. De directe effecten van de Amerikaanse importtarieven op Aruba, Curaçao en Sint Maarten lijken dus mee te vallen.
Figuur: De handelstekorten van Aruba, Curaçao en Sint Maarten met de Verenigde Staten in 2024.

Bron: UN Comtrade Data. Bewerking door Economisch Bureau Amsterdam (2025).
Dat betekent niet dat de nieuwe tarieven geen gevolgen zullen hebben voor de eilanden. De Verenigde Staten zijn een belangrijke leverancier voor de consumptie op de eilanden. Veel producten die de eilanden uit de Verenigde Staten importeren, zijn (deels) buiten de Verenigde Staten geproduceerd, en hier betalen de Amerikanen dus vanaf nu extra belasting over. Economen van de ING voorspellen dat zo’n 75 procent van de extra heffingen worden doorbelast in de prijzen.[1] Wanneer Amerikaanse exporteurs dit doorbelasten, zullen de prijzen in de winkels op Aruba, Curaçao en Sint Maarten aanzienlijk stijgen. Stijgende inflatie in de Verenigde Staten kan dus snel overwaaien naar de eilanden in het Caribisch gebied. Dit zal ook gevoeld worden in Bonaire, Sint Eustatius en Saba, die veel goederen importeren uit Aruba, Curaçao en Sint Maarten.
Een ander indirect effect van de importtarieven dat de economieën van de Caribische delen van het Koninkrijk zal raken is een daling in het toerisme. Economen in de VS en daarbuiten voorzien als gevolg van de aankomende handelsoorlog een recessie[2], en dit heeft gevolgen voor het aantal toeristen vanuit de Verenigde Staten. Daarnaast houden economen rekening met een wereldwijde recessie als gevolg van de handelsoorlog waardoor ook minder Europeanen (en dan voornamelijk Nederlanders) een reis boeken richting het Caribisch gebied. De recordaantallen toeristen die de eilanden de laatste tijd hebben verwelkomd zullen dan snel afnemen. Gezien het belang van het toerisme voor de economie zal dit gevolgen hebben voor banen en inkomens.[3]
In de komende periode zal duidelijk worden of de Amerikaanse soep net zo heet wordt gegeten als dat hij wordt opgediend. De afgelopen maanden werden importtarieven immers net zo snel ingetrokken als ingesteld, al lijkt daar nu geen sprake van. De zich ontluikende handelsoorlog onderstreept het belang van economische hervormingen die de economieën van Aruba, Curaçao en Sint Maarten weerbaarder maken.

Joris Nanne is als consultant verbonden aan het Economisch Bureau Amsterdam (EBA)
[1] https://think.ing.com/articles/beautiful-tariffs-risk-turning-the-growth-outlook-ugly/#a3
[2] https://edition.cnn.com/2025/03/31/business/recession-tariffs-goldman-sachs/index.html
[3] Voor Curaçao: https://www.curacaotouristboard.com/2025/03/14/curacao-hosted-almost-70000-stayover-visitors-in-february-2025/, Sint Maarten: https://paradisefm.cw/flinke-stijging-van-aantal-toeristen-in-sint maarten/#:~:text=Dat%20is%206%25%20meer%20dan,de%20cruisepassagiers%20komen%20uit%20Amerika. Aruba: https://aruba.nu/2024/01/record-aantal-toeristen-vorig-jaar-naar-aruba/
