Bonaire

Jaarlijks 68 miljoen nodig voor infrastructuur BES-eilanden

Den Haag – Het op orde brengen en houden van de fysieke infrastructuur Bonaire, Sint Eustatius en Saba gaat de komende decennia jaarlijks gemiddeld zeker 68 miljoen dollar kosten. Dat blijkt uit berekeningen die het bureau Andersson Elffers Felix in opdracht van het ministerie van BZK heeft gemaakt.

“De drie openbare lichamen staan voor een grote opgave. Uit het onderzoek komt naar voren dat Bonaire, Sint Eustatius en Saba de komende jaren voor grote investeringen staan. Voor het openbaar lichaam Bonaire is dat gemiddeld gezien ca. $41 miljoen per jaar tot 2050, voor Sint Eustatius gemiddeld ca. $17 miljoen per jaar en voor Saba gemiddeld ca. $10 miljoen per jaar.”

Dat brengt afschrijvings- en onderhoudskosten met zich mee voor de eilanden: “Voor Bonaire ramen we dat de totale uitgaven voor afschrijving en onderhoud oplopen van $33 miljoen in 2025 tot ongeveer $59 miljoen in 2050. Voor Sint Eustatius ramen we dat de totale uitgaven voor afschrijving en onderhoud oplopen van $7 miljoen in 2025 tot ongeveer $23 miljoen in 2050. Voor Saba ramen we dat de totale uitgaven voor afschrijving en onderhoud oplopen van $6 miljoen in 2025 tot ongeveer $16 miljoen in 2050.

Hoe dat alles kan worden gefinancierd is onduidelijk. Vast staat dat de openbare lichamen dat nooit zelf kunnen, dus wordt er naar Den Haag gekeken. Tot nu toe zit er weinig consistentie in de bijdragen van ministeries, omdat per project al dan niet een bijzondere uitkering wordt toegezegd.

Klik HIER voor het gehele rapport

error: Deze inhoud mag niet gekopieerd worden.