Den Haag – Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties heeft er 3,8 miljoen euro voor over om aan een rechtszaak over het gevaar van de klif op Sint Eustatius te ontkomen.
Voor dat bedrag wordt een schikking getroffen met de eigenaar van het Orange Bay Hotel dat vanwege het instortingsgevaar van de klifwand nooit is open is kunnen gaan. Een rechter gelastte de overheid vorig jaar maatregelen te nemen, maar die zijn uitgebleven waardoor de opgelegde dwangsom inmiddels is opgelopen tot tegen het miljoen.
Op papier is het eilandbestuur als eigenaar van de klif verantwoordelijk, maar het is Den Haag dat zich – onder meer via de Landsadvocaat en eerder via regeringscommissaris Van Rij – intensief met de kwestie bemoeit. Zo liggen de werkzaamheden aan de klif al geruime tijd stil omdat het ministerie de financiering heeft bevroren zolang het openbaar lichaam niet alle zwerfgeiten uit het gebied heeft verwijderd.
De regering wil niet dat het betalen van de afkoopsom wordt uitgelegd als een erkenning (mede)verantwoordelijk te zijn voor de door de rechter “levensgevaarlijk” geachte klif. Daarom wordt in een vandaag naar de Tweede Kamer verstuurde brief als verklaring voor de betaling aangevoerd dat Sint Eustatius “niet beschikt over de benodigde financiële ruimte om de schikking te sluiten.”
