Bonaire – De door de Eilandsraad aangepaste fractievergoeding wijkt af van het model dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hanteert. Dat verklaart in grote mate waarom de regeling op Bonaire relatief vele malen duurder is dan die van gemeenten in Europees Nederland.
Ter verdediging van de verhoging van de fractievergoeding met 561.102 dollar ten opzichte van de oude regeling, wordt er vanuit de Eilandsraad op gewezen dat Nederlandse gemeenten ook zo’n regeling hebben en dat gemeenteraden op basis van een door de VNG ontwikkeld model zelf – bij de jaarlijkse vaststelling van de begroting – de hoogte ervan kunnen bepalen.
Bonaire is lid van de VNG en de Eilandsraad is trouw bezoeker van de Jaarcongressen dus is het niet onlogisch modelregelingen als uitgangspunt te nemen. Alleen blijkt, bij raadpleging van het VNG-model voor fractievergoedingen, de Eilandsraad van Bonaire op het meest cruciale onderdeel te zijn afgeweken van het model.
Het VNG-model (paragraaf 3 artikel 6) gaat uit van een basisbedrag per fractie en een variabel deel per raadszetel. Zo was het ook altijd op Bonaire: in de tot vorig jaar van kracht zijnde regeling was het basisbedrag per fractie 42.636 dollar plus per raadszetel 4.263,60 dollar. De totale kosten (234.498 dollar) waren overigens toen al fors meer dan de 0.2 promille van de begroting zoals het VNG-model noemt.
In het op 14 september in commissieverband besproken concept van een nieuwe regeling werd die methodiek ook nog gehanteerd: een basisbedrag van 60.000 dollar per fractie plus 2.500 dollar per extra raadslid (totale kosten: 252.500 dollar want er waren op dat moment 4 fracties). In de uiteindelijk (als hamerstuk) door de Eilandsraad vastgestelde regeling is het principe van het basisbedrag losgelaten: elke fractie ontvangt per zetel 88.400 dollar.
De totale kosten komen, nu er 5 fracties zijn, op 795.600 dollar, 0,9 procent van de begroting. Het is nog altijd onduidelijk wie het initiatief voor de aanpassing heeft genomen Het hoe en waarom is ook nergens in de documenten en verslagen op de website van de Eilandsraad terug te vinden en commissievoorzitter Daisy Coffie zegt het zich niet te kunnen herinneren.
Hoewel staatssecretaris van Koninkrijksrelaties Van Huffelen geen wettelijke instrumenten heeft de verhoging tegen te houden, laat zij wel onderzoek doen naar de totstandkoming ervan en heeft zij vooruitlopend op de uitkomsten de hoop uitgesproken dat de Eilandsraad het besluit herziet. Zij zal de kwestie ter sprake brengen als de Eilandsraad eind deze maand naar Nederland reist voor de werkconferentie over de vernieuwing van de WolBES.
Uit het VNG-model inzake fractievergoedingen
Paragraaf 3. Fractieondersteuning
Artikel 6. Recht op financiële bijdrage
- De raad verstrekt een in de raad vertegenwoordigde fractie voor de duur van de zittingsperiode een financiële bijdrage ter ondersteuning van het functioneren van de fractie. [De hoogte van deze bijdrage wordt jaarlijks door de raad bepaald bij de vaststelling van de gemeentebegroting voor dat jaar.]
- De financiële bijdrage bestaat uit een basisbedrag van € [bedrag] per fractie en een variabel deel van € [bedrag] per raadszetel van de fractie [en bedraagt een totaalbedrag minimaal ter grootte van 0,2 promille van de gemeentebegroting].
De oude regeling die tot en met 2023 op Bonaire van kracht was

De nieuwe regeling

